اسپوتنیک: روسیه خواهان نشست فوری شورای امنیت شد

به گزارش وبلاگ نواهای ایرانی، خبرگزاری اسپوتنیک بامداد روز آدینه در گزارشی نوشت: فدراسیون روسیه در رابطه با قصد آمریکا برای شروع فرایند احیای تحریم ها علیه ایران در قالب قطعنامه 2231 خواستار برگزاری جلسه شورای امنیت در روز آدینه (21 آگوست) شد.

اسپوتنیک: روسیه خواهان نشست فوری شورای امنیت شد

به گزارش ایرنا از اسپوتنیک، منبعی در شورای امنیت خبر داد که درخواست تشکیل جلسه از سوی روسیه با رویدادهای روز پنجشنبه ، پیرامون اجرای مفاد قطعنامه 2231 مرتبط است. منبع مطلع دیگری این خبر را تأیید کرد.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد اعلام نموده است که روسیه درخواست ارائه شده توسط وزیرامور خارجه آمریکا در باره احیای تحریم ها علیه ایران را برسمیت نمی شناسد.

نبنزیا گفت: چنین شکایتی باعث شروع فرایند احیای تحریم های ضد ایرانی نخواهد شد. تحریم ها می توانند فقط توسط کشورهای امضانماینده برجام احیا شوند. آمریکا یکی از آن کشورها نیست زیرا از برجام خارج شده است. این موضوعی است که ناچار هر یک از هیئت های نمایندگی در شورای امنیت مطرح خواهد نمود.

در گزارش اسپوتنیک آمده است: قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید اتوماتیک تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می نماید که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور اتوماتیک ظرف 30 روز تمدید می گردد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نامه ای در باره عدم اجرای تعهدات ایران در قالب برجام و شروع فرایند احیای تحریم های ضد ایرانی را به ریاست شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد.

در اعلامیه وزارت خارجه آمریکا آمده است:با سندی که وزیر امورخارجه آمریکا ارائه نموده است آشنا شوید: مطابق با پاراگراف 11 قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، من (مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا) به نام دولت خود می نویسم که ایران به شکل جدی تعهدات خود در قالب برجام را اجرا نمی نماید.

بر اساس این سند که آمریکا به عنوان یکی از شرکت نمایندگان برجام، تهیه نموده است در پاراگراف 10 قطعنامه 2231 فرایندی در نظر گرفته شده است که احیای تحریم در چارچوب برجام را ممکن می سازد.

توافق هسته ای ایران و قدرت های عظیم دنیا که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می گردد، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته ای ایران، تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا بیان کرد که از برجام خارج می گردد و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد نمود و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا کوشش می نماید دیگر کشورها نیز ایران را تحریم نمایند.

منبع: عصر ایران

به "اسپوتنیک: روسیه خواهان نشست فوری شورای امنیت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپوتنیک: روسیه خواهان نشست فوری شورای امنیت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید