رشد بازار سرمایه فرصتی برای رشد و رونق بنگاه های تولیدی است

به گزارش وبلاگ نواهای ایرانی، این روزها صحبت از رشد بورس و هجوم نقدینگی به بازار سرمایه نقل محافل مالی شده است. یک روز عبور شاخص از مرز یک میلیون واحد به تشدید این هیجان دامن می زند و عده ای نگران پایداری این شرایط هستند و از حباب در بورس می گویند؛ بعضی هم منتقد رفتار دولت در عرضه های سیاسی در بورس، که به این هجوم هیجانی دامن می زند.

رشد بازار سرمایه فرصتی برای رشد و رونق بنگاه های تولیدی است

عضو شورای عالی بورس می گوید: دولت با مسائل و مسائل زیادی در حوزه کسری بودجه روبرو است، از سویی به دلیل شیوع ویروس کرونا و از سویی دیگری به دلیل تحریم و کاهش درآمدهای نفتی این مسائل عمیق تر شده است. در این شرایط فروش سهام دولتی در بازار سرمایه راهکاری است که دولت در پیش گرفته است. دولت تصمیم گرفته سهام بعضی از شرکت های دولتی را واگذار کند، بخشی از دلیل اصلی یا محرک اصلی این واگذاری مسئله کسری بودجه و عدم دسترسی به منابع کافی برای هزینه های جاری است.

سعید اسلامی بیدگلی د ر گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می افزاید: این تصمیم دولت ممکن است زمینه ساز عملیاتی شدن شعار چندین ساله دولت ها مبنی بر کوچک سازی و چابک سازی هم بگردد. از سعید اسلامی بیدگلی، طرفی حجم نقدینگی در کشور با نرخ 25 درصد رشد می کرد و این نرخ در سال گذشته به 30 درصد رسیده بود. ورود این نقدینگی به هر بازاری می توانست تورم بالایی به همراه داشته باشد.

به گفته او درنهایت دولت تشخیص داد که بازار سرمایه می تواند ضربه گیر اصلی اقتصاد ایران باشد. البته اگر در بلندمدت فکری به حال نرخ رشد نقدینگی نگردد، این نقدینگی بالاخره گریبان یکی از بازارهای ایران را خواهد گرفت. دولت با واگذاری بخشی از سهام شرکت های خود هم نقدینگی را جذب نموده و هم مشکل کسری بودجه خود را حل نموده است.

عضو شورای عالی بورس معتقد است: درمان اقتصاد ایران بدون تحمل درد امکان ناپذیر است. ما نباید از درد اقتصادی فرار کنیم؛ دولت ضمن واگذاری مستقیم سهام با راهکاری مثل ETF باید سعی کند خود را برای خروج کامل از بنگاهداری آماده کند.

بعضی از تبعات فروش سهام دولتی می گویند، این تبعات چقدر جدی است؟ اسلامی بیدگلی پاسخ می دهد: ما مسائل را تا زمانی که به بحران تبدیل نگردد، حل نمی کنیم. در زمان بحران ممکن است راهکارهایی در نظر گرفته گردد که به درد زمان آرامش نخورد. دولت نمی تواند صبر کند تا دستورالعمل دقیقی را منتشر کند که مسائل زیرساختی و قانونی اقتصاد را حل نماید؛ نظام تصمیم گیری با چالش جدی روبرو است. تصمیم گیری در شرایط فوریت کیفیت تصمیم گیری در زمان فراغت را ندارد.

عضو شورای عالی بورس در پاسخ به اینکه آیا اقتصاد ایران تحمل شوک ناشی از تصمیم های عجولانه را دارد؟ می گوید: اگر ما به شرایط امروز اقتصاد ایران و گره های اساسی آن رسیدگی نکنیم، حتماً روزی این مسائل به حالت انفجار خواهد رسید؛ ما جز معدود کشورهای دنیا هستیم که چهار دهه است تورم دو رقمی را تجربه می کنیم. نهادهای حاکمیتی در کسب وکارها دخالت می نماید. نرخ رشد نقدینگی با استانداردهای دنیای تفاوت معناداری دارد. محدودیت بین المللی در حوزه واردات و صادرات وجود دارد و همه این ها بقیه مسائل اقتصادی و اجتماعی را عمیق تر می نماید.

او ادامه می دهد: الآن مسئله معیشت سه دهه کم درآمد از مسائل اساسی کشور است؛ این مسائل اجازه تصمیم گیری عاقلانه را از سیاست گذار می گیرد.

به گفته اسلامی بیدگلی نبود برنامه بلندمدت سیاسی در کشور سبب شده که رفتارهای دولت ها در دوره دوم عمر خود اصلاح گرانه نباشد؛ آن ها در دوره چهارساله اول رفتارهای پوپولیستی در پیش می گیرند و در دوره دوم این رفتارها یا اصلاح نمی گردد و یا رفتارهای هیجانی در پیش می گیرند. این تجربه تلخ ما از سیاست گذاری اقتصادی دولت ها در ایران است.

او تصریح می نماید: این شرایط نشان می دهد که موضوع به جناح ها هم ربطی ندارد بلکه عدم تحزب و برنامه ریزی بلندمدت موجب آن مسائل رد حوزه اقتصاد شده است.

عضو شورای عالی بورس ادامه می دهد: در سال های گذشته اقتصاد وابسته به نفت بوده است؛ از سوی دیگر به دلیل مسائل اجتماعی دولت ها شجاعت اصلاحات اصلی را ازدست داده اند. در 10 سال گذشته ما درگیر افزایش قیمت انرژی بوده ایم. علی رغم هشدار و شرح کارشناسان دولت ها دراین باره با تأخیر عمل نموده یا تصمیم گرفته اند. آن ها می دانستند این تصمیم برای آن ها چالش ایجاد خواهد نمود و زمانی که به فوریت افتادند با بدترین شکل تصمیم گرفتند و چالش اجتماعی را تشدید کردند.

او به شرایط بنگاه های واگذارشده اشاره می نماید: بعضی از بنگاه های دولتی شش برابر استاندارد دنیای نیروی انسانی دارند. این کارخانه اگر واگذار گردد مالک خصوصی اجازه دارد 10 هزار نفر از نیروی کار را برای افزایش بهره وری خود اخراج کند و اگر این کار را انجام دهد این تصمیم به معضل دیگری تبدیل خواهد شد.

اسلامی بیدگلی معتقد است: تصمیم گیری در کشور سخت نموده است اما باید با سیاست گذاری درست چتر معیشتی را تغییر داد؛ معضل اجتماعی اجازه تصمیم گیری به سیاست گذار نمی دهد. باید به این نکته توجه گردد که اقتصاد ایران به جراحی احتیاج دارد و این جراحی قطعاً بدون تحمل درد ممکن نیست.

او به شرایط امروز ساختار اقتصادی کشور اشاره می نماید: با همین پازل قدرت درست به همین نقطه تعادل یا شرایط فعلی می رسیم. اگر شیوه بنگاهداری، نحوه حضور در اقتصاد، دخالت دولت و حاکمیت در اقتصاد موجود باشد حتماً نقطه تعادل همین شرایط امروز ماست و تغییر و اصلاح چندانی در آن رخ نخواهد داد.

او معتقد است: برای اصلاح وضع موجود اقتصاد کشور باید پازل قدرت را در اقتصاد تغییر دهیم تا سیاست گذاری ها تغییر کند. عزم جدی باید برای تغییر پازل قدرت در نظام اقتصادی کشور باشد.

اسلامی بیدگلی در پاسخ به اینکه امروز بورس به انتخاب اول جامعه تبدیل شده است. عده ای از حبابان می گویند و عده ای از ادامه رونق بورس؛ شما فکر می کنید چشم انداز آن به چه جهت خواهد رفت؟ می گوید: هم زمان با رونق بازار سرمایه- اگرچه نرخ آن نگران نماینده است و هر چیزی با این نرخ رشد کند، توجه زیادی را به خود جلب می نماید - فرهنگ، دانش، نهاد و زیرساخت بازار سرمایه را نتوانسته ایم توسعه دهیم. باید از همه فرصت ها استفاده کنیم تا این شرایط را تغییر دهیم وگرنه با چالش جدی روبرو خواهیم شد.

او ادامه می دهد: باید آموزش کافی درباره ریسک بازار سرمایه به شهروندان داده گردد. البته بخشی از بازار سرمایه احتیاجمند افزایش قیمت بود، عرضه به موقع نبود و سهام شناور افزایش نیافته بود، باید بخشی از نقدینگی را کنترل می شد. اما به توسعه بازار اولیه احتیاج است ولی باید از این رشد سرمایه در جهت تأمین اقتصادی بخش اقتصاد واقعی استفاده کنیم.

او تأکید می نماید: در کنار همه نگرانی ها یک فرصت تاریخی هم ایجادشده که اگر دیر بجنبیم از کف اقتصاد ایران خواهد رفت. این فرصت تاریخی استفاده از ظرفیت بورس در تامین اقتصادی بنگاه های عظیم در ایران است. به جای تورم بخشی و کلی باید این فرصت را به رشد اقتصادی داد. البته هنوز می گردد سیاست گذاری انجام داد که بازار با چالش جدی روبرو نگردد.

او تصریح می نماید: باید واقعیت های اقتصاد ایران را در نظر داشت، پیش بینی تورم برای سال 1399 بیش از 40 درصد است و می گردد بخشی از این اضافه قیمت ها را با بازار سرمایه کنترل کرد.

در این شرایط وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت و وزارت اقتصاد و دارایی بخشی از SIHL بنگاه های خود را داخل ETF ریخته اند اما می خواهند مدیریت دست نهادهای دولتی بماند.

عضو شورای عالی بورس درباره نحوه مدیریت این صندوق ها می گوید: باید تعیین گردد بعد از خصوصی شدن کامل این شرکت ها بعد زا برنامه ششم توسعه، دولت با این شرکت ها چه خواهد نمود؛ سهام دار این بنگاه ها چه دخالتی در سرنوشت آن خواهند داشت. البته این شرایط فعلاً مشکل ساز نیست اما زمان واگذاری کامل مشکل به وجود می آید و باید از الآن برای حل مسئله برنامه ریزی گردد تا در آینده مسئله ای ایجاد نگردد.

او ادامه می دهد: اگر برای این صندوق ها مسئله ای ایجاد گردد قیمتان کاهش می یابد. با توجه به رشد و رونق بازار همین الآن هم همه مردم تمایل به خرید سهام دارند و قیمت سهام در عرضه بیشتر شده است. ریزش کلی بازار اگر رخ دهد، ممکن است نارضایتی ایجاد کند؛ اما نارضایتی در بین سهامداری خواهد بود که دیر وارد بازار شده اند.

با توجه به اینکه دولت عظیم ترین مشوق بازار سرمایه است، آیا می تواند در مواقع بروز مسائل همان رفتاری را در پیش بگیرد که در حمایت از مؤسسات اقتصادی و اعتباری داشت؟ اسلامی بیدگلی پاسخ می دهد: دولت پول ندارد حتی به اندازه یک روز حجم پول بازار سرمایه را جمع کند. مثلاً در یک روز 26 هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه وارد شد، حتی اگر این بازار 50 درصد هم بریزید نمی توانیم روی یاری دولت حساب کنیم

او ادامه می دهد: قبلاً حجم معاملات روزی 40 میلیارد تومان بود، در آن بازار می شد از دولت یاری خایت ولی الآن کل دارایی دولت به اندازه 5 روز معاملات بازار سرمایه نیست.

او بار دیگر تأکید می نماید: در دوره رونق بازار سرمایه برای اولین بار در تاریخ ایران این فرصت ایجادشده که بازار سرمایه نقش بیشتری در تامین اقتصادی بنگاه های اقتصادی عظیم بر عهده گیرد. این کار نه تنها باعث کاهش فشار بر بانک ها و راهنمایی منابع آن ها به سمت شرکت های کوچک و متوسط خواهد شد، بلکه به مدیریت بهتر ریسک سرمایه گذاری و افزایش شفافیت در بنگاه های عظیم هم یاری خواهد نمود. ضمن اینکه نقدینگی موجود در بازار سرمایه را هم به سمت رونق فراوری و رشد اقتصادی سوق داده و آرایش بهتری از مصرف نقدینگی در کشور ایجاد می نماید.

به گفته اسلامی بیدگلی باید از فرصت بازار سرمایه درزمینهٔ تجهیز اقتصاد و بنگاه های فراوریی استفاده گردد؛ از طرفی باید بنگاه های اقتصادی سیستم، ساختار و الزامات خود را اصلاح نمایند تا این فرصت را از دست ندهند. سرعت رشد بازار سرمایه به قدری است که با این نظام مدیریتی سابق نمی توان به پای آن رسید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "رشد بازار سرمایه فرصتی برای رشد و رونق بنگاه های تولیدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد بازار سرمایه فرصتی برای رشد و رونق بنگاه های تولیدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید