دیدنی هایی که باید در لوزان کشف کنید، تصاویر

به گزارش وبلاگ نواهای ایرانی، پل های بلندی بر روی دو رودخانه که لوزان را تقسیم می نمایند کشیده شده اند و با شیبی که از ساحل دریاچه اوج می گیرد ترکیب می شوند و به شهر، منظره ای دراماتیک و بسیار دیدنی می دهند. اینجا بهشتی باشکوه و خیره نماینده است. در گذشته لوزان یک شهر دانشگاهی قدیمی بود اما امروزه توانسته در زمینه تجارت نیز بسیار پیشرفت نموده و به خاطر کنگره ها، نمایشگاه های تجاری و تعدادی سالن اجتماعات خیره نماینده شهرت پیدا کند. دفتر مرکزی بازی های المپیک جهان در لوزان قرار داشته و یک موزه المپیک نیز در اینجا وجود دارد که معروف ترین جاذبه گردشگری اش به شمار می رود.

دیدنی هایی که باید در لوزان کشف کنید، تصاویر

در قرن اول قبل از میلاد رومی ها در لوزان یک کلونی تجاری تأسیس کردند و در قرون وسطی کلیسای جامع این شهر یک ایستگاه زیارتی بسیار مهم در جاده سنت جیمز بود. برای لمس بهتر این شهر قدیمی، باید در کوچه های پیچ در پیچش قدم زده و دور تا دور کلیسا را بگردید. برای درک بهتر شکوه قرن هجدهمی لوزان به عنوان نقطه برجسته سواحل دریاچه معروف سوئیس، باید تا ساحل پایین رفته و به هتل های شیک و مجللی که دور گردشگاه دریاچه را گرفته اند سر بزنید.

1. کلیسای جامع نتردام

زائرینی که از جاده سنت جیمز به سمت سانتیاگو د کومپوستلا در اسپانیا می رفتند، از درب حواریون متعلق به قرن 13 وارد کلیسای جامع می شدند که با تندیس های سنگی نقاشی شده ای تزئین شده بود. در بدو ورود در سمت راست، عبادتگاه سنت جیمز را می بینید که زائران در آن به عبادت مشغول می شده و اجازه ورود می گرفتند. پس از آن در بازویی جنوبی، یک پنجره رز خیره نماینده قرن سیزدهمی با شیشه های رنگی خودنمایی می نماید. برای دیدن مجسمه های سنگی اصلی می توانید زیر این پنجره را نگاهی بیندازید. فضای داخلی کلیسا به زیبایی تقسیم بندی شده است و نقطه تمرکز بر روی یک ارگ کلیسایی با 6000 لوله واقع شده است. راهروی جنوبی تزئیناتی متعلق به قرن 15 را به نمایش می گذارد. در سرداب نیز بقایای کلیسای قرن هشتمی و مقابر را می بینید. از بالای برج مرکزی 72 متری، یک نگهبان شب ساعت را از 10 شب تا 2 بامداد اعلام می نماید و این رسم که هر شب انجام می گردد قدمتی به طول 6 قرن دارد.

2. میدان پلو

در زیر کلیسای جامع، خیابان های تو در توی محله قدیمی به میدانی به نام پَلو (Palud) می رسند. در این میدان می توانید قدیمی ترین آب نمای لوزان را تماشا کنید که در ستون مرکزی اش نمادی از عدالت را به تصویر کشیده است. بر روی پله های دور آب نما، اغلب مردمی را می بینید که منتظر نمایش ساعت بالای سرشان هستند. این نمایش شامل صحنه هایی از تاریخ محل شده و از ساعت 9 صبح تا 7 عصر رأس هر ساعت اجرا می گردد. در صبح های شنبه و چهارشنبه، غرفه های بازار محصولات کشاورزی محلی میدان را پر می نمایند. ساختمان شهرداری قرن پانزدهمی نیز در همین مکان قرار داشته و مجسمه های مسی اژدهای سر درش بسیار دیدنی هستند.

3. اسکلیه دو مارشه

یکی از زیباترین مناظر لوزان را پله هایی تشکیل داده که از میدان پَلو به تراس جلوی درب اصلی کلیسای جامع می رسد. این پلکان که به اِسکَلیه دو مارشه (Escaliers du Marché) شهرت دارد، در قرن سیزدهم ساخته شده و بازار میدان پلو را به بالایی متصل می کرد. در کنار این پله ها ساختمان هایی را می بینید که متعلق به قرن شانزدهم هستند. اگر به سمت بالا می روید باید حتماً در کافه تاریخی لو بربر (le Barbare) توقف داشته و از یک فنجان قهوه یا شکلات داغ روی تراس لذت ببرید.

4. موزه المپیک

جدای از دست سازه ها و تاریخ رقابت ها، موزه المپیک با اشراف بر دریاچه ژنو، بر روی روح و ارزش های این بازی ها و ویژگی هایی که سبب پایداری آن شده اند تاکید می نماید. نمایشگاهی که اخیراً بازسازی شده، کل تاریخ این بازی ها را نشان داده و از ریشه آن در یونان باستان تا آخرین دوره را شرح می دهد. این نمایش شامل مشعل های المپیک، پوسترهای تاریخی، وسایل و لباس های ورزشکاران می گردد. حتی می توانید صحنه هایی از بازی های تاریخی را نیز ببینید که خود منعکس نماینده تحول تکنولوژی ورزش و حتی طراحی مد هستند.

5. قلعه اوشی

در پایین محله شلوغ مرکزی لوزان، محله اوشی (Ouchy) را پیدا می کنید که به خاطر هتل های شیکی که با جهتی گل کاری شده در بین بندر قدیم و جدید به هم متصل می شوند شهرت دارد. در وسط این جهت، قلعه قرن دوازدهمی اوشی را می بینید که عهدنامه صلح ترکیه، یونان و متحدین در سال 1923 در آن امضا شد. این قلعه امروزه یک هتل بسیار لوکس و رستورانی مجلل است. عهدنامه های تاریخی مهمی در این هتل های لوکس امروزی امضا شدند.

6. مجموعه هنر خام

یکی از عظیم ترین موزه های پیشتاز جهان برای هنر هنرمندان مکتب ندیده، با مجموعه شخصی اهدایی یک هنرمند فرانسوی به نام ژان دوبوفه (Jean Dubuffet) از آثار هنری هنرمندان مکتب ندیده شکل گرفت. آثاری از بیش از 1000 هنرمند خارج از جریان جامعه خلاق هنری این مجموعه را شکل می دهد که شامل نقاشی ، مجسمه ، نقاب و آثاری در سایر مدیاها می گردد. این نمایشگاه به طور مرتب و بر اساس موضوع تغییر می نماید.

7. موزه هنرهای زیبا

در کاخ رومین (Rumine) متعلق به سال 1906، مجموعه هنری خیره نماینده ای از هنرمندان فرانسوی به نمایش در آمده است. در این موزه آثاری از پل سِزان (Paul Cézanne)، اِدگار دگا (Edgar Degas)، هانری ماتیس (Henri Matisse) و پیر بنار (Pierre Bonnard) را می بینید. علاوه بر این، مجموعه ای غنی از آثار گرافیکی هنرمندان سوئیسی نیز به نمایش گذاشته شده است. در همین مجموعه کاخ، موزه های دیگری چون موزه باستان شناسی و تاریخ و موزه تاریخ طبیعی و جانورشناسی را نیز می توانید بازدید کنید.

8. موزه رومی لوزان-ویدی

در دوران رومی ها، ویدی (Vidy) بندری در غرب اوشی و در امتداد ساحل دریاچه و متعلق به لوسونا یک کلونی تجاری مهم در تقاطع دو جهت از مدیترانه و راین بود. این شهر با 2000 تاجر، ماهیگیر و صنعتگر توانست تا 4 قرن پر رونق بماند و تاریخ آن را می توانید در موزه رومی دنبال کنید. در اینجا بقایای یک سکونتگاه غنی با دیوارهای نقاشی شده، یک آتریوم و موارد لوکسی مانند زمین های گرم شده به نمایش گذاشته شده اند. در میان اشیای به دست آمده از حفاری ها، اشیای برنزی، سکه، سرامیک، شیشه و لوازم خانگی به چشم می خورند که می توانید از آن ها تصویری از زندگی روزمره رومی در هزاران سال قبل را مجسم کنید.

9. محله فلون

محله فلون (Flon) بخشی مدرن تر از لوزان بوده که طراحان و معماران، ساختمان هایی فوتوریستی و جدید را در آن ساخته اند. اینجا محله ای سر زنده و رنگارنگ، پر از مغازه ها، رستوران ها، اداره ها، گالری طراحان و حتی استودیوی هنرمندان است. در فلون اغلب مردمی را می بینید که در کافه ها یا روی نیمکت های خیابان نشسته و به معاشرت مشغول هستند.

10. کلیسای سن فرانسوا

اینجا کلیسای سابق فرانسیسکن بوده و متعلق به قرن 13 و 14 است. برج کلیسای سن فرانسوا را در سال 1523 ساختند. سعی کنید حتماً پنجره های رز با شیشه های رنگی را تماشا کنید. اینجا در گذشته بخشی از یک صومعه عظیم فرانسیسکن بود که در اصلاحات پروتستان از بین رفت. بازار کریسمس لوزان در خیابان همین کلیسا برپا شده و نباید آن را از دست بدهید.

منبع: گردشبان

به "دیدنی هایی که باید در لوزان کشف کنید، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی هایی که باید در لوزان کشف کنید، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید